УкраїнськаУкраїнська | РосійськаРосійська | АнглійськаАнглійська | ПольськаПольська | НімецькаНімецька | Каталог підприємств України, товари та послуги, курс валют. Графік руху автобусів.

каталог підприємств, автобуси, новини, церковний календар, меблі, графік руху автобусів, календар імен, цікаві статті, підприємства україни, автошини, курс авлют, погода.
     
| | | |
          | |Закарпатська область. Туризм


Герб Закарпаття. Буковель
Закарпатська область розташована на південному заході України і межує з Львівською та Івано-Франківською областями. Також область має спільний кордон з Румунією, Угорщиною, Словаччиною та Польщею. В Закарпатській області проживає 1254614 чоловік і займає близько 12777 км2. Адміністративним центром Закарпаття є м. Ужгород, яке займає 31.56 км2 і налічує близько 116 400 жителів. День міста святкується 14 жовтня .
Закарпаття багатонаціональне, тут легко вживаються поляки і німці, чехи і румуни, угорці і росіяни. Поряд з ними проживають і етнічні групи українців, такі як бойки, лемки, гуцули та інші. Культури різних народів сплелись в чудернацькі мотиви узорів, які вражають своєю наївністю і дитячою простотою, водночас несуть глибокі знання і заховують магічні таємниці. Залишається загадкою як тут збереглись і широко використовуються такі професії як гончарство, різблярство, плетіння з лози та соломи, килимарство, ткацтво, а вишивкою і різьбою по дереву тут здивуєш лише туриста. Тут запросто можна зустріти справжнього коваля, чи такого собі «Кожум’яка». І тому дивно, ба, - навіть неприродно дивиться старий гуцул з сотовим телефоном.
Мальовнича природа, чисте повітря збагачене озоном, м’який клімат та великі запаси мінеральних та лікувальних вод робить Закарпаття курортним регіоном національного значення. Чого варті лишень такі курорти як Моршин, Трускавець, Свалява. Міжнародними вже стали гірськолижні курорти Буковель, Сколе, Рахіт, Косів, Паляниця та інші. Курорт Буковель з кожним роком розростається і стає привабливішим для туристів. Та вирушаючи в Закарпатську область варто знати, що найбільше дощить в горах у червні, зате починаючи з липня і аж до жовтня встановлюється найкраща погода для подорожей. В Карпатах України нараховують більше 500 лавинонебезпечних урочищ, що варто враховувати при плануванні зимового відпочинку, а ще краще – скористатись допомогою професіоналів. Сніг тримається в горах з листопада до квітня, а подекуди і до травня, що вкупі з м’яким кліматом сприяє розвитку зимового відпочинку.
В закарпатській області створено Карпатський біосферний заповідник, який ЮНЕСКО визнало найціннішою екосистемою планети і нагородила його Європейським дипломом, відомим є також природний заповідник "Ґорґани". В області є також 7 парків національного значення, серед яких найвідомішим є Ужанський національний природний парк, що входить до тристороннього польсько-словацько-українського Міжнародного Заповідника «Східні Карпати», та більше 40 заказників.
Вражає Закарпаття і своєю архітектурою та історико-культурними пам’ятниками, тут і фортеці, і замки, і дерев’яні церкви побудовані без жодного цвяха, і храми з шедеврами живопису та декоративного мистецтва.
Звичайно, головною перлиною Закарпатської області є гори Карпати, які займають більшу частину території області. Найвищою вершиною українських Карпат є гора Говерла, висотою в 2060м. яка знаходиться на масиві Чорногора на межі Закарпатської та Івано-Франківської областей.
Гора Чорногора. Вже в самій назві криється щось таємниче, магічне і незбагненне. Саме тут найбільша кількість містичних озер, в яких неможна купатись, «чортівських долів» та непроходимих полонин куди, безперечно, злітаються на свої зборища відьми та чаклуни, посилаючи на землю дощі, сніги та грози. Саме на Чорногорі беруть свій початок дві мальвничі красуні Прут та Черемош і несуть в своїх кришталево-чистих водах таємничу магію гір, казки та перекези Закарпаття, напуваючи нею землю і народжуючи нові легенди. Праматір’ю – так з любов’ю називають Чорногору, а дві гори Говерлу та та Піп Іван царицею та царем бо гордівливо височать вони понад усіма Карпатами.
Унікальною і мальовничою є природа Закарпаття. Милують око і оздоровлюють не лише тіло я й душу оспівані піснями квітучі полонини, смерекові ліси та розшиті сріблом безліччю річок, озер і водоспадів Карпати.
Серед всіх карпатських озер виділяється неймовірною красою гірське озеро Синевір, яке розміщується у Міжгірському районі на висоті 989м над рівнем моря і має завальне походження. Озеро Синевір входить до однойменного національного парку. За глибиною озеро в деяких місцях досягає більше 40м. Казковим і неймовірно захоплюючим воно є на початку весни, коли на березі озера розпускаються перші весняні квіти, навколо весело щебечуть пташки, а попід смереками лежить сніг. Посеред озера лежить маленький острівець, ще трошки уяви, - і неначе хтось невидимий слідкує за тобою цим острівцем-зіницею блакитного ока озера. Можливо тому друга назва озера – Морське око. За легендою, утворилося озеро зі сліз графської дочки Синь. Вона покохала пастуха Вира, якого вбили за наказом її батька.
Також відомими є озеро Несамовите, яке має льодовикове походження і є не менш таємниче в своїй нерозгаданій красі. Це озеро є другим по величині на масиві Чорногорі і найбільш високогірним озером Карпат. Лежить воно на висоті більш як 1740м над рівнем океану в котловані між горами Турку і Ребра і за глибиною досягає 1,5м. Це озеро теж оповите безліччю легенд та повір’їв, зокрема місцеві жителі знають, що саме озеро Несамовите є місцем народження граду. За повір’ям озеро є пристанищем душ грішників і коли хто потривожить воду то вилітає з вод кришталевий вершник, а з-під копит його коня відколюються куски гори, які перетворюються на град. Потривожені душі вилітають з озера і розносять град навсібіч. Ще однією особливістю озера, яка повністю пояснює саму назву, є швидка зміна погоди. Часто в літню спеку знімається сильний вітер, ураган з градом, дощем, мокрим снігом та блискавками і ще недавно спокійне до нудності озеро стає несамовитим. На поверхні озера часто лежить лід, а вода не прогрівається навіть в найтепліший літній день.
Не менш живописним є озеро Марічейка, яке найкраще можна побачити зі схилів гори Піп Іван. Розташоване озеро на схилах гори Шурин на висоті більш як 1500м над рівнем моря. Чудернацькі береги озера льодовикового періоду надають йому таємничості. Назва озера пов’язана з легендою про дівчину Марічку, яка ціною свого життя спасла своїх односельців від монголо-татарів, завівши їх у непролазні хащі. Сльзи ж які виплакав за нею її наречений перетворились в озеро.
Безліччю легенд оповите і народження озера Лебедин, що в Косівському районі. Тут і закохана пара, і татаро-монголи, і зниклий замок графа-грішника, і монастир на місці якого утворилось озеро Лебедин.
Відомими лікувальними озерами Закарпаття є Солотвинські озера, які виникли в наслідок просадки грунту після добування солі в шахтах. Переважна більшість солотвинські озера солені, та є і грязеві, які прирівнюють до Мертвого моря і йодовані, води яких теж мають лікувальні властивості. Крім озер в Солотвино на глибині 200м є соляні печери в яких за допомогою особливого мікроклімату лікують алергію, астму, бронхіт та інші хвороби дихальних шляхів.
Ще однією перлиною Закарпаття є озеро Бребенескул, яке лежить між горою Гутин Томна тик і головним хребтом Чорногори і за глибиною 2,8м.. Води озера є слабо мінералізовані, слабо прогріваються, тут навіть в літню спеку на поверхні вод можна побачити клапті снігу. Вкупі з мальовничим краєвидом, чистим повітрям та кришталевою водою настає магічне відчуття нереальності.
Річки Закарпаття відомі своїми водоспадами і прибережною красою, тому на дивно, що в області популярними є подорожі по Дністровському каньйону, Тисі, Пруту, Черемошу та іншими річками Закарпаття.


Таємничі, магічні знання
Зберігає відлуння Говерли,
Бють ключі чарівниць,
Чутно гомін карпатських смерек
Поміж вічних ялин промайне гордий образ красуні
І загубиться в блиску мальовничих озер.

Тут у Чорні Мочари
Водяник їде вгості на сомі
А на хмарах Хмарник зупиняє грозу
Лісовик із казок заплутає дорогу додому
Може Руту Червону і я тут знайду…

eLSi©ІНШІ СТАТТІ РОЗДІЛУ